Skip to content Skip to navigation

Teknoloji Tasarım

Teknoloji Tasarım

Buradasınız

Tekdüze yaşamını renklendirmek isteyen bir yazılımcı ilginç bir yazılım geliştirdi. Google’da çalışan Max Hawkins önce Uber özel taksi hizmetini kullanan bir uygulama yazdı. Ne zaman canı sıkılsa uygulamadaki düğmeye basıyor ve program otomatik olarak Uber’den bir taksi çağırıyor. 

ETH Zürih Üniversitesi’nden araştırmacılar üç boyutlu yazıcıyla gerçek kalp büyüklüğünde ve çalışan bir kalp üretmeyi başardı. Gerçek bir kalbin işlevini yerine getirmesi hedeflenen organ silikondan üretilmiş. 

Traktör, biçerdöver gibi tarım makineleri her geçen gün daha akıllı ve teknolojik hale geliyor. Düzinelerce insanın günlerce çalışarak yaptığı işi tek bir makine birkaç saat içinde rahatlıkla yapabiliyor. 

Gündelik hayatta birçok teknolojik cihaz kullanıyoruz. Bu cihazları kullanırken veri transferi, şarj etme gibi nedenlerle ek cihazlara ihtiyaç duyulabiliyor. 

Geçtiğimiz sayılarda kitle fonlama sistemlerinin dünya çapında yaygınlık kazandığından, hatta ülkemizde de bu konuda özel bir yasa tasarısının hazırlandığından bahsetmiştik. Facebook bu fırsatı kaçırmamak amacıyla kişisel fonlama özelliğini devreye soktu. 

Adidas, Futurecraft 4D adını verdiği ayakkabı modelini yeni bir yöntem kullanan üç boyutlu yazıcılar yardımıyla üretiyor. Daha önce de benzer bir ayakkabı üreten firma artık ayakkabıyı seri üretim modeli olarak satışa sundu.

Sayfalar

Konuda Ara