Kanatlardan Saldırılar
Satrançta ustalar için tahtanın her bölgesi önemlidir. Açılışta oyuncular tabii ki merkez için mücadele ederler ama merkezde sonuç alınmadığında kanatlardan saldırılar gelmeye başlar. Yeni flaş dersimizde, Siyahın Vezir kanadı saldırısı oyunu tam kazanıyormuş gibi gözükürken Blackburne'ün yaratıcı bir biçimde Şah kanadından oyunu bitirdiğine tanık oluyoruz. Yeni flaş satranç dersimiz Blackburne - Lipshutz oyunu! tıklayınız.

Satranç Olimpiyatı İstanbul'da Başladı

27 Ağustos – 10 Eylül tarihleri arasında oynanacak olan 40. Dünya Satranç Olimpiyatı'nın açılış töreni İstanbul WOW Kongre Merkezi'nde yapıldı. Tören, İstiklal Marşı'nın ardından tarihe geçmiş satranç oyuncularının anılmasıyla başladı. İzleyiciler geleneksel dansların da dahil olduğu zengin bir kültürel program izlediler. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, FIDE Başkanı Kirsan Ilyumzhinov ve Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı katılımcıları selamladı.

haberin devamı için tıklayın

Ocak Ayının Ödüllü Sorusu

Kasım ayının ödüllü sorusunu çözenler arasında yapılan kurada, Popüler Bilim Kitabı talihlisi Hami Şimşek oldu. Kendisini tebrik ediyoruz.

Soru ve geçen ayın yanıtı için tıklayın

Kasparov Eski Şampiyonların Oyunlarını Analiz Ediyor

tıklayın

1972 yılında "Asrın Satranç Maçı" olarak adlandırılan Fischer-Spassky ünvan maçı tüm sansasyonel haberler ile beraber devam etmektedir. Satranççılığıyla ünlü İsmet İnönü de bu haberlere ilgisiz kalmaz.

İsmet İnönü ve Satranç için tıklayın

Dünya Gençler Şampiyonu olan ve 19 yaşında olmasına rağmen sahip olduğu 2646 gibi yüksek bir ratingle geleceğin Dünya Şampiyonu adayları arasında gösterilen Azeri GM Şehriyar Mamedyarov ile görüştük....
devamı için tıklayınız...